Zubná turistika na Ukrajinu.

Autor: Marek Novák | 6.7.2011 o 22:30 | (upravené 6.7.2011 o 22:35) Karma článku: 9,56 | Prečítané:  2251x

          Zdravotníctvo je v týchto dňoch často spomínané a vyslovované slovo. Sledujeme vyhlásenia o rôznych spôsoboch šetrenia, rušenie lôžok, oddelení a dokonca aj nemocníc. V médiách prebieha množstvo príspevkov a reportáží k tomuto závažnému problému. V tomto článku by som sa chcel venovať tejto problematike ako obyčajný občan, neovplyvnený politikou ani lobingom.    

 http://www.profimedia.sk/fotografie/zubna-vrtacka-a-usta/0048247

    

     Dnes v televíznych novinách na jednej televíznej stanici bola zaujímavá reportáž o zubnej turistike našich občanov na Ukrajinu. Reportáž bola vedená v duchu, že nie všetko čo je lacné je aj dobré a môže byť problém s reklamáciou pri nekvalitnej službe. S touto časťou celkom aj súhlasím, ale je tu aj iný pohľad. Moje deti mali pred niekoľkými rokmi detskú zubárku, ktorá mala špičkovo zariadenú ambulanciu s televízorom a DVD prehrávačom, kde púšťala deťom rozprávky. Pravidelne sme chodili na preventívne prehliadky, ktoré sú u detí dvakrát ročne. Tieto prehliadky sú hradené zdravotnou poisťovňou v plnom rozsahu, ale mi sme stále odchádzali o niekoľko stovák ľahší. Postupom času sa tieto platby stupňovali, až do dňa keď si zubárka odo mňa pri jednej takejto preventívnej prehliadke detí vypýtala takmer 1000,- Sk. To už bola posledná kvapka v pohári mojej trpezlivosti a tak som si vyžiadal zdravotné karty a prešiel k inej pani zubárke. Je to staršia pani, ktorá nemá honosnú ambulanciu, má štandardné vybavenie a vynikajúcu prácu. Od toho času platíme len za nadštandardné výkony nehradené zdravotnou poisťovňou. S podobnou skúsenosťou skončila aj manželka, ktorej jej bývalá zubárka asi polroka liečila jeden zub s týždennými návštevami. Samozrejme každá návšteva obnášala výmenu vložky a stála cez 100,- Sk. Po výmene zubárky sa zub zázračne vyliečil za týždeň a dokonca bez poplatku. Z toho plynie, že nebol ani tak chorý zub, ale skôr stará zubárka, ktorá pravdepodobne naťahovala liečenie a pre zisk niekoľkých stovák bola ochotná nechať pacienta polroka znášať bolesť.

     Po týchto skúsenostiach ak by naša rodina nenatrafila náhodou na našu terajšiu poctivú doktorku, tak asi by som riskol návštevu zubárky radšej na Ukrajine, lebo nie som presvedčený, o kvalite práce niektorých našich zubárov aj napriek možnosti reklamácie, ktorá má neistý výsledok.

     Ako riešiť takéto situácie? Obrátil by som sa na skúsenosti našich Rakúskych susedov, kde každému poistencovi raz ročne pošlú zrozumiteľný výpis, kde je uvedená platba za jednotlivé vykonané ošetrenia aj s doplatkom pacienta. Aj u nás si samozrejme pacient môže overiť platby na poisťovni, ale musí tam fyzicky prísť a poprípade si vystáť dlhú radu. Takýto automatický systém by zaviedol príliš veľa svetla do nášho zdravotníctva a to pravdepodobne niektorým ľuďom nie veľmi vyhovuje.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?